Ontdek de sloot tijdens de Slootjesdagen van 5 tot en met 7 juni
IVN, Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO-KNAW)Op meer dan zestig locaties in Nederland worden Slootjesdagen georganiseerd door lokale IVN-afdelingen. Onder begeleiding van IVN Natuurgidsen ga je op pad met schepnetjes en loeppotjes en leer je spelenderwijs alles over het leven in en rondom het water. Een leuke én leerzame activiteit voor het hele gezin.
Geef je waarnemingen door
Tijdens de Slootjesdagen help je ook mee aan onderzoek. Alle waterdiertjes die je spot, kun je namelijk invoeren en doorgeven op Waterdiertjes.nl. Met de hulp van AI-herkenning is dat nu nog makkelijker.

Deze waarnemingen leveren waardevolle gegevens op voor onderzoekers en waterbeheerders en dragen bij aan een betere bescherming van het waterleven. Dit jaar zijn onderzoekers extra geïnteresseerd in waarnemingen van de schaatsenrijder, die is uitgeroepen tot Waterdiertje van het Jaar.
Prijswinnende film SLOOT
Hoe rijk het leven in de sloot kan zijn, is nu ook te zien in de korte natuurfilm SLOOT. Deze documentaire van 11 minuten, gemaakt door Dick Harrewijn en Arthur de Bruin, is gratis te bekijken.

Doe-het-zelf-tip
Wil je zelf een schepnet maken? Bekijk dan de onderstaande doe-het-zelf-video van Het Klokhuis, voor ‘kinderen van alle leeftijden’. Daarin legt IVN-slootjesspecialist Gerben van der Zwaard stap voor stap uit hoe je zelf op slootjesonderzoek kunt gaan.
Slootjes onderzoeken – Doe Het Samen (Bron: Het Klokhuis)
Meer informatie
- Lees meer over de achtergronden en de makers van de film SLOOT.
- Kijk voor meer informatie over de Slootjesdagen op de site van het IVN.
Tekst: IVN Natuureducatie, Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO-KNAW)
Beeld: IVN Natuureducatie
