Groe vos - primair

Mooie voorjaarse vlinderweken

De Vlinderstichting
16-MRT-2026 - Het einde van februari en het begin van maart waren goede vlinderweken. Door de relatief hoge temperaturen en het feit dat de zon volop scheen, zijn veel van de vlinderoverwinteraars tevoorschijn gekomen en zijn ook de eerste popoverwinteraars verschenen. Het begon op 25 februari, maar tot 9 maart werden er veel, vooral citroenvlinders, gezien.

Op 25 februari was er een Nature Today-bericht over de te verwachten vlindergolf die dag, en die bleek uit te komen. Er zijn die woensdag meer dan 5000 citroenvlinders gemeld op de invoerportalen. De citroenvlinder zit de hele winter weggekropen in groenblijvende struiken en in takkenbossen. Klimop en coniferen zijn bekende overwinteringsplekken. Ze zitten in winterslaap en dat betekent dat ze hun spijsvertering op een laag niveau hebben en het vocht uit hun lijf hebben verwijderd. Ook maken ze een soort antivries aan en dat samen zorgt ervoor dat ze lage temperaturen prima kunnen overleven. In het voorjaar maken ze zich weer klaar voor activiteit en als er dan zonnige en relatief warme dagen zijn, komen ze massaal tevoorschijn. Het is dan ook de eerste echte lentebode onder de vlinders. Of het een goed jaar wordt voor de citroenvlinder, is nu nog niet te zeggen. Door het mooie weer waren er veel actief, maar het gaat erom hoe de voortplanting zal gaan.

De waarnemingen van de citroenvlinder in februari en begin maart 2026

Een andere vlinder die veel is gemeld dit voorjaar, is de grote vos. Ook dit is een vlinderoverwinteraar. De grote vos is er, net als de citroenvlinder, altijd snel bij als er in het vroege voorjaar mooie dagen zijn. De meeste kans op het zien van een grote vos heb je van eind februari tot begin april. Dan planten ze zich voort. De nakomelingen verschijnen in juni, maar deze gaan snel in rust en kruipen weg in holle bomen en onder houtstapels en zijn dus in de zomer minder te zien. De grote vos was een jaar of twintig, dertig geleden vrijwel verdwenen uit ons land. Sinds 2010 is de soort aan een opmars bezig en wordt hij op veel plekken gezien en plant hij zich voort. Er worden regelmatig rupsennesten gemeld. De rupsen van de grote vos leven op diverse loofbomen. Onder andere wilgen en kerssoorten, maar ook iepen worden als waardplant gebruikt. Terwijl de citroenvlinder verspreid door het hele land wordt gezien, is de grote vos wel sterk gebonden aan de zandgronden.

De waarnemingen van de grote vos in 2026, tot begin maart

Tekst en beeld: Kars Veling, De Vlinderstichting
Kaartjes: Nationale Databank Flora en Fauna (NDFF)