Exotische probleemplanten te lijf over water én land
Provincie OverijsselDe amfibievoertuigen varen en rijden in en tussen de kleinere watergangen in Giethoorn-Zuid. Deze nauwe wateren lopen vanuit de dorpsgracht vaak achter huizen langs, met weinig werkruimte. Het voordeel is dat de amfibievoertuigen mobiel zijn en overal kunnen komen, ook in smal en ondiep water. “Daarnaast kunnen ze de grote plukken waterplanten ver op de kant leggen. Zover mogelijk van het water vandaan en zoveel mogelijk richting de weg. Dit voorkomt dat de plantenresten terug het water in waaien en maakt het afvoeren makkelijker”, zegt collega Bart Rosenboom. Momenteel helpen twee amfibievoertuigen mee om de probleemplanten te lijf te gaan.
Het groeiseizoen van waterplanten is voorbij. “Maar de winterstop duurt niet lang. In januari en februari beginnen we weer. Het voornemen is om, voor het toeristenseizoen losbarst, de havens en kernen in de Weerribben-Wieden zoveel mogelijk schoon te hebben. In deze periode kunnen we overal goed bij en varen we niemand in de weg.”

Exoten uit de sloten
Het weghalen van de planten gebeurt onder de noemer Exoten uit de sloten. Met deze campagne roepen diverse overheids- en natuurorganisaties iedereen op om mee te helpen met het bestrijden van invasieve, exotische waterplanten. In het gebied komen namelijk veel waterplanten voor die van nature niet thuishoren in Nederland. Deze invasieve exoten groeien hard en vormen een bedreiging voor de recreatievaart en de waternatuur. Het water groeit dicht, waardoor oorspronkelijke planten en dieren verdwijnen. Ook lopen de schroeven van boten vast en zijn sloten, kanalen en plassen moeilijker bevaarbaar, met economische schade tot gevolg.
Voor deze grote schoonmaakklus ontvingen de provincie Overijssel, Waterschap Drents Overijsselse Delta, gemeente Steenwijkerland, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer een Europese LIFE-subsidie voor natuurherstel.
Meer informatie
- Wilt u meer weten over het project? Kijk dan op de projectpagina van Provincie Overijssel.
Tekst: Provincie Overijssel
Beeld: Waterschap Drents Overijsselse Delta (leadfoto: het amfibievoertuig in actie)
